Skip to content

7 Stephanie LaneRobbinsville, NJ 08691

Built 1986

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block2724
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page331

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,752
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
21%
Improvement Value:$334,600
79%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,840+6.7%
2024$13,909+1.2%
2023$13,740-0.3%
2022$13,783+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,752DeedBook 6469, Page 1734Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$241,900
DeedBook 3782, Page 206

Property Sale

Sale
$155,857
DeedBook 2373, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1986