Skip to content

30 Alessio TerraceTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 21, 1995

Property Information

Block2724
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page340

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,351
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
25%
Improvement Value:$272,800
75%
Total Assessment$362,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,789+6.7%
2024$11,987+1.2%
2023$11,841-0.3%
2022$11,878+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2935, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1995