Skip to content

23 Alessio TerraceTrenton, NJ 08620

Built 1995

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block2724
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page330

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,179
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
19%
Improvement Value:$391,200
81%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,049+6.7%
2024$15,980+1.2%
2023$15,786-0.3%
2022$15,835+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4410, Page 266

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2907, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1995