Skip to content

3 Bear CourtTrenton, NJ 08620

Built 1997

Last Sale Price
$546,000
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block2712
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,202
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
25%
Improvement Value:$321,400
75%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,100+6.7%
2024$14,153+1.2%
2023$13,982-0.3%
2022$14,025+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$546,000
DeedBook 6153, Page 1745

Property Sale

Sale
$494,900
DeedBook 4463, Page 293

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 3189, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1997