Skip to content

4 Stanworth LaAllentown, NJ 08501

Built 1978

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block2735
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
33%
Improvement Value:$184,800
67%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740+6.7%
2024$9,129+1.2%
2023$9,019-0.3%
2022$9,047+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$374,000
DeedBook 5050, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 4086, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2080, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1978