Skip to content

16 Elmwynd DrAllentown, NJ 08501

Built 1977

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block2735
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
32%
Improvement Value:$189,800
68%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,878+6.7%
2024$9,258+1.2%
2023$9,146-0.3%
2022$9,174+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 4364, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1977