Skip to content

7 Corral DrTrenton, NJ 08620

Built 1981

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block2739
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page346

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,500
31%
Improvement Value:$241,100
69%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,999+6.8%
2024$11,231+1.3%
2023$11,092-0.3%
2022$11,127+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,380DeedBook 6610, Page 764Recorded11/24/2025

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 2425, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1981