Skip to content

20 Heathwood LaTrenton, NJ 08620

Built 1981

Last Sale Price
$389,745
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block2739
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page347

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
30%
Improvement Value:$243,300
70%
Total Assessment$349,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,313+6.7%
2024$11,541+1.2%
2023$11,401-0.3%
2022$11,436+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,745

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 6335, Page 1086Recorded7/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2257, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1981