Skip to content

34 East Acres DrTrenton, NJ 08620

Built 1981

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block2739
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page346

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,200
33%
Improvement Value:$217,700
67%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,449+6.7%
2024$10,731+1.2%
2023$10,601-0.3%
2022$10,634+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 4835, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$163,500
DeedBook 2782, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1981