Skip to content

12 East Acres DrTrenton, NJ 08620

Built 1981

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
May 9, 2005

Property Information

Block2739
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page347

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
36%
Improvement Value:$188,400
64%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,445+6.7%
2024$9,790+1.2%
2023$9,672-0.3%
2022$9,701+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$379,000
DeedBook 5065, Page 74

Property Sale

SaleMulti
$191,000
DeedBook 2508, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1981