Skip to content

1 Yankee Peddler PathTrenton, NJ 08620

Built 1990

Last Sale Price
$549,900
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block2739
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page347

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,894
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
20%
Improvement Value:$429,500
80%
Total Assessment$536,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,906+6.7%
2024$17,721+1.2%
2023$17,506-0.3%
2022$17,560+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$549,900
Sq Ft3,894DeedBook 6419, Page 789Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft3,769DeedBook 6197, Page 1804Recorded7/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$584,000
DeedBook 5778, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 3402, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1990