Skip to content

6 Heathwood LaTrenton, NJ 08620

Built 1979

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block2740
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page346

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,614
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
31%
Improvement Value:$236,800
69%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,073+6.7%
2024$11,316+1.2%
2023$11,179-0.3%
2022$11,213+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,614DeedBook 6475, Page 1970Recorded2/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 3358, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1979