Skip to content

21 Lafayette AveTitusville, NJ 08560

Built 1930

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block115
Lot81
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,449
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,700
63%
Improvement Value:$89,800
37%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,750+7.3%
2024$7,224+8.9%
2023$6,632+2.5%
2022$6,471+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft1,449DeedBook 6544, Page 806Recorded12/22/2023

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5985, Page 74

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 4414, Page 31

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 2606, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1930