Skip to content

29 Lafayette AveTitusville, NJ 08560

Built 1957

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block115
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,144
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,800
63%
Improvement Value:$91,500
37%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,807+7.2%
2024$7,279+8.9%
2023$6,684+2.5%
2022$6,522+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft1,144DeedBook 6379, Page 1550Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 6182, Page 63Recorded11/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957