Skip to content

10 Washington AveTitusville, NJ 08560

Built 1917

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 5, 1992

Property Information

Block115
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1.5SF/DG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,793
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
44%
Improvement Value:$240,500
56%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,553+5.5%
2024$12,841+6.7%
2023$12,037+2.5%
2022$11,746+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2604, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1917