Skip to content

476 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1964

Last Sale Price
$254,500
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block119
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,469
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
49%
Improvement Value:$199,800
51%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,306+5.4%
2024$11,677+3.8%
2023$11,251+2.5%
2022$10,979+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$254,500

From:

To:

Sq Ft1,469DeedBook 6351, Page 229Recorded12/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3613, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1964