Skip to content

484 Wash Cross Penn RdTitusville, NJ 08560

Built 1980

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block119
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,825
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
41%
Improvement Value:$226,700
59%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,208+5.1%
2024$11,616+3.9%
2023$11,181+2.5%
2022$10,910+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,825DeedBook 6415, Page 548Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,825DeedBook 6194, Page 1276Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5781, Page 249

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 3189, Page 17

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2882, Page 344

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2398, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1980