Skip to content

1418 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1947

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block121
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,734
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,400
54%
Improvement Value:$129,100
46%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,918+6.8%
2024$8,353-0.1%
2023$8,361+2.6%
2022$8,153+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6041, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1947