Skip to content

49 Nedsland AveTitusville, NJ 08560

Built 1973

Last Sale Price
$476,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block121
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,257
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
45%
Improvement Value:$203,700
55%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+6.1%
2024$11,099+6.8%
2023$10,391+2.5%
2022$10,140+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$476,000
Sq Ft2,257DeedBook 6441, Page 234Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$364,500

From:

To:

Sq Ft2,257DeedBook 6261, Page 1301Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2489, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1973