Skip to content

18 Blue Ridge RdTitusville, NJ 08560

Built 1980

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block121
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,497
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
40%
Improvement Value:$251,300
60%
Total Assessment$416,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,136+5.8%
2024$12,413+6.8%
2023$11,618+2.5%
2022$11,337+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,497DeedBook 6382, Page 567Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 6174, Page 1058Recorded7/19/2013

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2540, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1980