Skip to content

46 River DrTitusville, NJ 08560

Built 1850

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 16, 1999

Property Information

Block135
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class18
Description2SF 2UG 1OB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,480
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,800
55%
Improvement Value:$279,700
45%
Total Assessment$615,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,431+6.0%
2024$18,333+2.9%
2023$17,825+2.5%
2022$17,394+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 3618, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1850