Skip to content

12 Wrick AveTitusville, NJ 08560

Built 1969

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Feb 1, 2017

Property Information

Block131
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,200
56%
Improvement Value:$115,300
44%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,224+3.3%
2024$7,961+5.9%
2023$7,519+2.5%
2022$7,337+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6276, Page 900Recorded2/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969