Skip to content

1 Trimmer AveTitusville, NJ 08560

Built 1959

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 19, 2013

Property Information

Block135
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,474
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,800
60%
Improvement Value:$134,100
40%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+6.6%
2024$9,825+3.6%
2023$9,486+2.5%
2022$9,256+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 6177, Page 370Recorded8/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959