Skip to content

4 Church RdTitusville, NJ 08560

Built 1835

Last Sale Date
Jan 2, 2020

Property Information

Block132
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,284
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
53%
Improvement Value:$9,300
47%
Total Assessment$19,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$628+3.3%
2024$608+5.7%
2023$575+2.5%
2022$561+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1835