Skip to content

1486 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block133
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,168
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,900
53%
Improvement Value:$129,800
47%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+6.8%
2024$8,153+6.8%
2023$7,632+2.5%
2022$7,448+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,168DeedBook 6601, Page 569Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft2,168DeedBook 6592, Page 318Recorded5/29/2025

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6147, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1938