Skip to content

1482 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1955

Last Sale Date
Apr 18, 2023

Property Information

Block133
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SB 3UG
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,578
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
50%
Improvement Value:$149,300
50%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499+6.4%
2024$8,927+6.9%
2023$8,354+2.5%
2022$8,152+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955