Skip to content

1474 River RdTitusville, NJ 08560

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 6, 1995

Property Information

Block133
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,577
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
48%
Improvement Value:$140,700
52%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546+7.4%
2024$7,958-0.1%
2023$7,966+2.5%
2022$7,773+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2901, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1950