Skip to content

386 Province Line RdHopewell, NJ 08525

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 1999

Property Information

Block14
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,788
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
64%
Improvement Value:$155,800
36%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,657+3.3%
2024$13,220-0.1%
2023$13,233+2.5%
2022$12,913+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978