Skip to content

121 North Star AveHopewell, NJ 08525

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block8
Lot113
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SB 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,814
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
66%
Improvement Value:$129,000
34%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,839+3.3%
2024$11,460-0.1%
2023$11,471-11.7%
2022$12,991+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4749, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1975