Skip to content

416 Province Line RdHopewell, NJ 08525

Built 1978

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 9, 2003

Property Information

Block14
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,913
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,300
61%
Improvement Value:$182,400
39%
Total Assessment$465,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,702+3.3%
2024$14,232-0.1%
2023$14,246+2.5%
2022$13,901+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4508, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2921, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1978