Skip to content

146 Province Line Rd(Block 15 Lot 5)Skillman, NJ 08558

Built 1962
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1,536,250
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block15
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description1SCB 2UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,590
Acreage3.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,600
30%
Improvement Value:$958,400
70%
Total Assessment$1,375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,409+3.3%
2024$42,020-0.1%
2023$42,061-6.4%
2022$44,951+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,536,250

From:

To:

Sq Ft6,590DeedBook 6178, Page 827Recorded9/11/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 3865, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1962