Skip to content

106 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1952

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 28, 1992

Property Information

Block18
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,765
Acreage2.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,900
56%
Improvement Value:$207,400
44%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,620+3.3%
2024$14,152+2.9%
2023$13,759+2.5%
2022$13,427+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2616, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1952