Skip to content

234 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1945

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
May 14, 1996

Property Information

Block18
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,578
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,900
55%
Improvement Value:$152,200
45%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,355+3.3%
2024$10,024+2.8%
2023$9,749+2.5%
2022$9,513+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 3070, Page 254

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2601, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1945