Skip to content

18 Crestview DrHopewell, NJ 08525

Built 1950

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 24, 1992

Property Information

Block20
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,558
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
59%
Improvement Value:$141,000
41%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,860+3.3%
2024$10,513-0.1%
2023$10,523+1.9%
2022$10,322+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2606, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1950