Skip to content

215 Hopewell Amwell RdHopewell, NJ 08525

Built 1962

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 30, 1992

Property Information

Block1
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,680
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
63%
Improvement Value:$168,800
37%
Total Assessment$461,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,579+3.3%
2024$14,113-0.1%
2023$14,126+2.5%
2022$13,785+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2640, Page 194

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 2489, Page 180

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 2409, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1962