Skip to content

53 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block20
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,414
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
95%
Improvement Value:$10,000
5%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,881+3.3%
2024$9,565+2.9%
2023$9,296+2.5%
2022$9,071+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4116, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1960