Skip to content

16 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1954

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 30, 2000

Property Information

Block17
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,420
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
63%
Improvement Value:$117,800
37%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,758+3.3%
2024$9,446+2.9%
2023$9,180+2.5%
2022$8,958+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3831, Page 61

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 2358, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1954