Skip to content

147 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1973

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 19, 2017

Property Information

Block22
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,190
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,500
63%
Improvement Value:$128,600
37%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,116+3.3%
2024$10,760-0.1%
2023$10,771+2.5%
2022$10,510+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,190DeedBook 6274, Page 1885Recorded1/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1973