Skip to content

305 Lambertvl Hopewell RdLambertville, NJ 08530

Built 1964

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block29
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,054
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
49%
Improvement Value:$166,300
51%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200+3.3%
2024$9,874-0.1%
2023$9,884+2.5%
2022$9,645+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 6225, Page 509Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 6174, Page 1548Recorded7/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1964