Skip to content

Harbourton Mt Airy Rd(Unit QFARM)Lambertville, NJ 08530

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$500,421
Last Sale Date
Sep 20, 2004

Property Information

Block26
Lot1
QualifierQFARM
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage---
Acreage50.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$713+3.2%
2024$691-0.1%
2023$691+2.5%
2022$675+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,421
DeedBook 4884, Page 292