Skip to content

1533 Harb Rocktown RdLambertville, NJ 08530

Built 1966

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block28
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,548
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
62%
Improvement Value:$164,100
38%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,768+3.3%
2024$13,330-0.1%
2023$13,343+2.5%
2022$13,021+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,548DeedBook 6487, Page 1710Recorded6/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1966