Skip to content

12 Minnietown LaneHopewell, NJ 08525

Built 1980

Last Sale Date
Feb 9, 2010

Property Information

Block2
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF DG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,503
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
58%
Improvement Value:$121,400
42%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,124+3.3%
2024$8,832-0.1%
2023$8,841+2.5%
2022$8,627+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980