Skip to content

24 New RdLambertville, NJ 08530

Built 1960

Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block30
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,664
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
61%
Improvement Value:$115,000
39%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+3.4%
2024$8,765-0.1%
2023$8,774+2.6%
2022$8,556-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960