Skip to content

48 New RdLambertville, NJ 08530

Built 1962

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block30
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,702
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,200
57%
Improvement Value:$174,300
43%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,833+3.3%
2024$12,423-0.1%
2023$12,435+2.5%
2022$12,134+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,702DeedBook 6335, Page 1438Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 3616, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1962