Skip to content

40 Poor Farm RdPennington, NJ 08534

Built 1966

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block31
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,034
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
59%
Improvement Value:$246,700
41%
Total Assessment$601,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,996+3.3%
2024$18,388-0.1%
2023$18,406+2.5%
2022$17,961+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,034DeedBook 6506, Page 1893Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 4687, Page 213

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 2981, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1966