Skip to content

68 Penn Hopewell RdPennington, NJ 08534

Built 1890

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block37
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,992
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,200
69%
Improvement Value:$97,200
31%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,831+3.3%
2024$9,516-0.1%
2023$9,526+4.0%
2022$9,158+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,992DeedBook 6530, Page 767Recorded8/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890