Skip to content

109 Route 31 NorthPennington, NJ 08534

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jul 26, 2012

Property Information

Block37
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUSTRIAL
Dwellings1
ZoningIC
Sq Footage---
Acreage18.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,300,000
38%
Improvement Value:$2,100,000
62%
Total Assessment$3,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$107,338+3.3%
2024$103,904-0.1%
2023$104,006+178.7%
2022$37,313+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 6153, Page 133