Skip to content

128 Moores Mill Mt RoseHopewell, NJ 08525

Built 1730

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block37
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class20
Description2SST 7OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,480
Acreage9.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,100
41%
Improvement Value:$599,900
59%
Total Assessment$1,017,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,107-4.9%
2024$33,775-0.1%
2023$33,808+2.5%
2022$32,990+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 5654, Page 225

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 4986, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1730