Skip to content

19 Nelson Ridge RdPrinceton, NJ 08540

Built 1977

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block40
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description1.5SAL 2AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,886
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,000
51%
Improvement Value:$328,800
49%
Total Assessment$665,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,993+3.3%
2024$19,354+2.9%
2023$18,807+2.5%
2022$18,352+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,886DeedBook 6222, Page 1156Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$547,000

From:

To:

Sq Ft2,886DeedBook 6174, Page 1821Recorded7/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1977