Skip to content

14 Bayberry RdPrinceton, NJ 08540

Built 1984

Last Sale Price
$572,500
Last Sale Date
Jun 14, 2001

Property Information

Block43
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,037
Acreage5.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,800
49%
Improvement Value:$378,200
51%
Total Assessment$737,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,585+3.3%
2024$21,863-0.1%
2023$21,884+2.5%
2022$21,355+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$572,500
DeedBook 4065, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1984